info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

RACA iebilst FM idejai jau šogad ieviest 25% pašvaldību līdzfinansējumu aizņēmumiem

22. janvārī notika pirmā RACA biedru pārstāvju tikšanās ar jauno finanšu ministru Jāni Reiru un Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu jautājumus, kas saistīti gan ar vidēja termiņa valsts budžeta prioritātēm, gan pašvaldību budžetu veidošanu un finanšu izlīdzināšanu, gan ES fondu apguvi, gan jaunā Nacionālā attīstības plāna (NAP) projektu.

Lielākā diskusija tikšanās gaitā izvērtas par FM ieceri jau šogad pašvaldību aizņēmumiem no Valsts kases piemērot 25% pašvaldību līdzfinansējumu. Kā skaidroja FM valsts sekretāre Baiba Bāne,pagājušajā gadā pašvaldībām tika izsniegtas ļoti daudzas vidēja termiņa aizņemšanās atļaujas tika izsniegtas. Tas nozīmē, ka pie kopējā 118 miljonu eiro aizņēmuma līmeņa gadā šogad lielākā daļa resursa jau esot aizņemta. “Ja mēs neko nemainīsim aizņemšanās nosacījumos, šī gada aizņemšanās pieteikumu termiņš kļūs ļoti īss – līdz maijam”, klāstīja FM pārstāve.

RACA valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis savukārt uzsvēra, ka lielākā daļa pašvaldību šī gada budžetu jau ir pieņēmušas, un tajos nav paredzēta rezerve 25% aizņēmumu līdzfinansējumam. Tā ieviešanas gadījumā daudzi steidzami un sabiedrībai  vitāli nepieciešami projekti, kā, piemēram, skolu un bērnudārzu remonti, netiks īstenoti. Tādēļ RACA valdes priekšsēdētājs piedāvāja FM kompromisu – sociālajiem un izglītības projektiem šogad vēl vispār neieviest aizņēmumu līdzfinansējumu, bet pārējiem to piemērot 10% aizņēmumu apmērā.

RACA biedri ar FM pārstāvjiem pārrunāja arī ES fondu apguves jautājumu, abām pusēm atzīstot RACA pašvaldību labo veikumu salīdzinoši pret, piemēram, lielajām pilsētām. J. Reirs pauda atbalstu RACA ierosinājumam arī nākamajā ES daudzgadu budžeta periodā saglabāt daļēju kvotu principu finansējuma novirzīšanai, vadoties no iepriekšējā perioda apguves rādītājiem.

Tika pārrunāts arījaunais NAP projekts, kurā pēc RACA biedru domām pagaidām pilnībā iztrūkst teritoriālās attīstības komponentes. Finanšu ministrs atzina, ka plāna projektu vēl nav redzējis, jo tas pagaidām ir ļoti “jēlā stadijā”. Taču abas puses vienojās par ciešu sadarbību turpmākajā plāna tapšanas gaitā. Tāpat abpusējās sadarbības veicināšanai J. Reirs apsolīja atjaunot FM Pašvaldību lietu padomi, kuras galvenais uzdevums būs veidot jaunu finanšu izlīdzināšanas sistēmu. Ministrs solīja padomes darbā pieaicināt arī divus RACA biedru pārstāvjus.