info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

RACA apņemas piedāvāt Ekonomikas ministrijai savu redzējumu par mājokļu politiku

Biedrība “Reģionālo attīstības centru apvienība (RACA) 28. oktobrī tiekoties ar ekonomikas ministru Andri Vitenbergu un Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvjiem vienojās, ka RACA biedri izveidos savu kopīgu redzējumu par nepieciešamajiem soļiem mērķtiecīgas mājokļu politikas īstenošanā Latvijā, un jo īpaši reģionos. EM apņēmās šo redzējumu uzklausīt un ņemt vērā sagatavojot savu piedāvājumu valdībai.

Kā uzsvēra RACA valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, “ir gandarījums, ka mūsu un EM viedokļi par nepieciešamību steidzami risināt sen ielaisto mājokļu trūkuma un neatbilstības moderniem standartiem problēmu pilnībā sakrīt. Brīvais tirgus šo problēmu Latvijā nespēj atrisināt, un bez mērķtiecīgas valsts politikas un atbilstošu finanšu resursu piešķiršanas liela daļa Latvijas ģimeņu turpinās dzīvot novecojušos un pārapdzīvotos mitekļos. Turklāt mājokļu trūkums ir būtisks šķērslis ekonomiskās aktivitātes veicināšanai novados, jo bez pietiekama mājokļu piedāvājuma piesaistīt darbiniekus kāda vērienīgāka biznesa uzsākšanai ir praktiski neiespējami”.

Kā savā prezentācijā par mājokļu problēmu Latvijā norādīja EM valsts sekretāra vietniece Ilze Beināre, Latvijā 65% mājsaimniecību nevar atļauties iegādāties pat padomju laika mājokli. Savukārt 44% mājsaimniecību ir pārāk “turīgas”, lai varētu pretendēt uz mājokļa pabalstu vai arī pašvaldības sociālo mājokli, tomēr nevar arī atļauties hipotekāro kredītu. Līdz ar to kā pamata risinājumu EM redz “izmaksu ziņā pieejamu īres mājokļu būvniecību”, ko daļēji finansētu valsts, bet organizatoriski pārvaldītu vai nu “Altum” vai privātie nekustamā īpašuma attīstītāji.

RACA pārstāvjus gan neapmierināja EM šī brīža piedāvājums par “izmaksu ziņā pieejamu” mērķi noteikt īres maksu 4 EUR/m2 apmērā. Kā norādīja V. Krauklis, šāda īres maksa varbūt ir adekvāta Rīgā, bet noteikti ne reģionos, kur pat īres tirgus cena ir uz pusi zemāka, ja mājokļi vispār ir pieejami. “Nav nekāda jēga izveidot instrumentu, kas nerisinās problēmu”, uzsvēra RACA valdes priekšsēdētājs. Viņš arī norādīja, ka EM piedāvājums pagaidām attiecas tikai uz īres namu būvi un salīdzinoši lētu īres dzīvokļu piedāvāšanu, atstājot novārtā to iedzīvotāju, jo īpaši ģimeņu ar bērniem daļu, kas šobrīd dzīvo novecojušos padomju laika dzīvokļos Rīgā vai reģionu pilsētās, bet labprāt pārvāktos uz privātmāju reģionos vai laukos.