info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Pašvaldību vadītāji aicina nesasteigt nepārdomātu skolu tīkla reformu

Reģionālo attīstības centru apvienība, pārstāvot 20 no 36 Latvijas novadiem, aicina Izglītības un zinātnes ministriju pilnveidot skolu tīkla reformas projektu, kuru aizejošā valdība bija plānojusi virzīt kā vienu no prioritārajiem. Pašvaldību vadītāji uzskata, ka esošajā projektā ir pieļautas vairākas fundamentālas kļūdas un pieņēmumi, piedāvājuma saturs neatbilst projekta mērķim.

“Valdības demisija mums šajā jautājumā nāk par labu, jo jautājums netiks steigā virzīts uz 15.augusta Ministru kabineta sēdi. Tagad gan Izglītības un zinātnes ministrijai, gan arī pašvaldībām ir vairāk laika, lai kopīgi izstrādātu pārdomātu un veiksmīgi skolu reformas projektu,” politisko kontekstu komentē Reģionālo attīstības centru apvienības Valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, atgādinot, ka 14.augusta preses konferencē, kurā premjers Krišjānis Kariņš informēja par plānoto demisiju, viņš apliecināja, ka “valdībai, kas demisionējusi, nebūtu pareizi virzīt lielākas reformas” un “tas būtu jau nākamas valdības darba kārtības uzdevums”.

“Valdības demisija gan nenozīmē, ka ieplānotā skolu reforma ir atcelta. Iespējams, ka arī jaunajā valdībā “Jaunā Vienotība” turpinās pārraudzīt šo jomu, tāpat iespējams, ka Anda Čakša saglabās savu amatu. Un pat ja šī ministrija nonāks citas partijas pārraudzībā, jautājums par skolu reformu tik un tā būs aktuāls. Savukārt mēs turpināsim dialogu ar ministrijas vadību un speciālistiem, lai nodrošinātu tādu skolu reformu projektu, kas atbilst nospraustajiem mērķiem,” komentē Vents Armands Krauklis.

“Mums bija iespēja 11.augustā klātienē tikties ar izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu, klātienē diskutēt par konkrētiem punktiem un skaitļiem. Domāju, ka pēc tikšanās ministre sadzirdēja, ka projektā ir daudz labas ieceres, taču tās ir noformētas nepārdomāti un pretrunīgi, kā rezultātā netiks sasniegts nospraustais mērķis. Pašvaldību vadītāji norāda, ka skolu reformu nevar realizēt steigā un nepārdomāti, jo skolu reformas ietekme var būt vēl nozīmīgāka nekā Administratīvi teritoriālai reformai,” pēc tikšanās Izglītības un zinātnes ministrijā teica Vents Armands Krauklis.

“Iepriekš ministre Anda Čakša ir uzsvērusi, ka mērķis ir panākt vienādas iespējas bērniem visā Latvijā, pieejamu, kvalitatīvu un iekļaujošu izglītību. Vai piedāvājums esošajā redakcijā to nodrošina? Nē! Jo mūsu izpēte rāda, ka cietīs gan pieejamība, neuzlabosies kvalitāte, ir apdraudēta arī iekļaujošās izglītības nodrošināšana,” skaidro Vents Armands Krauklis.

Reģionālo attīstības centru apvienības pašvaldību vadītāji piekrīt skolu reformas veikšanas nepieciešamībai, taču, lai tā izrādītos ilgtspējīga un neizraisītu kārtējo iedzīvotāju aizplūšanu no reģioniem, reformas plānam ir jābūt rūpīgi pārdomātam, pretējā gadījumā sekas var izrādīties dramatiskas visās nozarēs, ne tikai izglītībā, kļūdaini lēmumi var nodarīt neatgriezenisku kaitējumu Latvijas reģioniem.