info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Kuldīgā atklāj bezkontakta Covid-19 analīžu nodošanas iekārtu

28. decembrī Kuldīgā, blakus lielveikalam “Rimi”, Sūru ielā, atklāta E. Gulbja laboratorijas bezkontakta Covid-19 analīžu nodošanas iekārta. Kuldīga ir pirmā pilsēta Latvijā ārpus Rīgas, kurā uzstādīta šāda iekārta. Divi bezkontakta siekalu testa automāti atrodas Rīgā. Punkti strādā 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā.

“Mēs esam ļoti priecīgi un lepni, ka šāda iekārta uzstādīta tieši Kuldīgā. Vēlos pateikties E. Gulbja laboratorijai un dakterim Didzim Gavaram par lielisko sadarbību, kas izveidojās jau septembrī, kad veicām bezmaksas testēšanu. Šī iekārta ir mūsu sadarbības otrais solis, jo Kuldīga ir pirmā pilsēta Latvijā ārpus Rīgas, kur varēs saņemt un nodot siekalu testus,” sacīja Kuldīgas novada Domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa.

Savukārt E. Gulbja laboratorijas ārsts Didzis Gavars uzsvēra, ka bezkontakta iekārta būtiski atvieglos analīžu nodošanu: “Šis ir noderīgs rīks gan Covid-19 gadījumā, gan turpmāk. Tas pacientiem ļaus izmeklēt tādu materiālu, kura dēļ nav nepieciešams klātienē apmeklēt medicīnas iestādi, noslogojot mediķu darbu. Paldies Kuldīgai par atsaucību!”

Jaunajā iekārtā Covid-19 siekalu tests maksās 37 eiro. Tuvāko nedēļu laikā Kuldīgas novada pašvaldība sadarbībā ar Veselības ministriju un Slimību kontroles un profilakses centru virzīs sarunas, lai riska grupām (izglītības iestāžu darbiniekiem, mediķiem, policistiem, pārdevējām, sociālās aprūpes darbiniekiem) šis siekalu tests būtu bez maksas.

Iedzīvotājam, lai saņemtu komplektu, iekārtā būs jāautorizējas ar kādu no piedāvātajiem autentifikācijas veidiem, jāaizpilda nepieciešamā informācija, norādot e-pastu un tālruņa numuru. Pēc tam ar bankas karti tiešsaistē būs jāsamaksā par testa komplektu un testa veikšanu. Pēc samaksas veikšanas iedzīvotājam gan e-pastā, gan īsziņā tiks nosūtīts PIN kods, kas būs nepieciešams analīžu komplekta saņemšanai un nodošanai.

Tikmēr no bezkontakta automāta ikviens saņems komplektu, kurā ietilps siekalu trauciņš, lietošanas instrukcija un iepakojums, kur noņemto materiālu ievietot. Siekalas jāsavāc ne ātrāk kā 30 minūtes pēc zobu tīrīšanas, ēšanas, dzeršanas vai perorālas zāļu lietošanas, lai izvairītos no traucējošām substancēm. Pirms siekalu vākšanas mute nav jāskalo.

Siekalu testus nekādā gadījumā nedrīkst veikt darba vietā, publiskajās tualetēs vai kādās citās koplietošanas vai publiskajās telpās. Testu vislabāk veikt savā dzīvesvietā vai kādā citā diskrētā vietā, piemēram, automašīnā. Svarīgi, ka pēc siekalu iespļaušanas trauciņā tas automātā jānogādā ne vēlāk kā 12 stundu laikā.

Iekārta vadāma attālināti, un plānots, ka nākotnē, lai novērstu kontaktu ar medicīnas darbiniekiem, paātrinātu analīžu nodošanu un iedzīvotājiem visu procesu atvieglotu, iekārtā būs veicamas arī cita veida analīzes.

Septembra izskaņā Kuldīga piedalījās trīs dienu valsts pētījumu programmas un E. Gulbja laboratorijas rīkotā pilotpētījumā, kura ietvaros ikviens Kuldīgas novada iedzīvotājs bez maksas varēja saņemt Covid-19 siekalu testu. Trīs dienās savu veselību ar šiem testiem pārbaudīja vairāki tūkstoši iedzīvotāji.

Informāciju sagatavoja:

Kārlis Komarovskis, sabiedrisko attiecību speciālists
Kuldīgas novada pašvaldība
Baznīcas iela 1, Kuldīga, LV-3301, Latvija
Tālr.: 63329500, e-pasts: karlis.komarovskis@kuldiga.lv
www.kuldiga.lv