info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Alūksnē atklās Brīvības cīņās kritušajiem somu karavīriem veltītu piemiņas vietu

23. februārī Alūksnē atklās Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem somu brīvprātīgajiem karavīriem veltītu piemiņas akmeni pie šaursliežu dzelzceļa stacijas ēkas, kuras apkārtnē 1919. gada februārī norisinājusies Marienburgas kauja.

Atzīmējot Latvijas Brīvības cīņu simtgadi, pēc Tamperes Seudu Neatkarības cīņu tradīciju asociācijas (Somija) iniciatīvas, godinot par Latvijas neatkarību kritušos somu brīvprātīgos, izveidota īpaša piemiņas vieta, kurā par vēsturiskajiem notikumiem turpmāk liecinās īpašs laukakmens un informatīva plāksne. Piemiņu glabājošais akmens uz Alūksni atceļojis no Somijas – Salpa līnijas, kas būvēta 1940.-1944. gadā, lai aizsargātu Somijas Austrumu robežu. 1200 km garā Salpa līnija ir viena no ievērojamākajām neatkarīgās Somijas aizsardzības līnijām, kā arī viena no stiprākajām un labāk saglabātajām šāda veida aizsardzības būvēm pēc II Pasaules kara Eiropā. Par akmens atvešanu uz Alūksni rūpējās Tamperes Seudu Neatkarības cīņu tradīciju asociācija, kam ļoti nozīmīga ir dažādās zemēs kritušo tautiešu piemiņas godināšana. Piemiņas vietas tapšanā asociācijas biedri cieši sadarbojušies ar Alūksnes novada pašvaldību, regulāri apmeklējot Alūksni un kopā ar Alūksnes muzeju pētot notikumu norisi.

Uz Alūksni atvestais akmens simboliski pauž divu tautu – somu un latviešu – cīņu par savu neatkarību. Somu brīvprātīgo pulks “Ziemeļu zēni” devās palīgā latviešiem sargāt jaunās Latvijas valsts brīvību un 1919. gada 21. februārī “Ziemeļu zēni” piedalījās sīvās cīņās Alūksnes (Marienburgas) apkārtnē. Pēc piecu stundu ilgas kaujas pie dzelzceļa stacijas somi ieņēma Alūksni. Šajā cīņā dzīvību zaudēja 23 somu brīvprātīgie un daudzi tika ievainoti.

Par godu Somijas un Latvijas karavīriem 23. februārī Alūksnē un vēlāk arī Jaunalūksnes pagasta Bejā notiks piemiņas pasākums “Divas tautas, viena brīvība”, kurā laipni aicināts piedalīties ikviens interesents.

No pulksten 10.30 līdz aptuveni pulksten 11.00 pie Alūksnes dzelzceļa stacijas notiks Latvijas Neatkarības cīņās kritušo somu brīvprātīgo atcerei veltītās piemiņas vietas atklāšana, kurā piedalīsies viesi no Somijas un arī Somijas vēstniece Latvijā Rīta Kopivāra.

Pulksten 11.30 pasākums turpināsies Alūksnes Kultūras centrā, kur atklās Alūksnes muzeja veidoto izstādi “No miesta līdz pilsētai” un notiks Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestra un Kolberģa tautas nama meiteņu trio koncerts “Latvijas sveiciens Somijai”.

Pēcpusdienā piemiņas pasākuma norises turpināsies Jaunalūksnes pagasta Bejā. Pulksten 14.30 somu karavīru Brāļu kapos notiks piemiņas brīdis. Vēlāk, pulksten 15.00, būs svētku koncerts Bejas pamatskolā un Tamperes Seudu Neatkarības cīņu tradīciju asociācijas pārstāvja Tuomo Juntunena pētnieciska prezentācija par sadursmi pie Babeckas (Bejas). Savukārt pēc tam būs iespējams apmeklēt Bejas novadpētniecības centra pastāvīgās vēstures ekspozīcijas un digitālo ekspozīciju “Latvijas Brīvības cīņas Alūksnes pusē”.

Vakarā pulksten 18.00 Alūksnes Kultūras centrā ikviens aicināts apmeklēt Porvoo pilsētas somu vīru kora “Runebergskören BSB” un Alūksnes Kultūras centra skolotāju kora “Atzele” koncertu “Balti jāja karavīri”, kurā skanēs dažādas karavīru dziesmas.

Evita APLOKA

Alūksnes novada pašvaldības
sabiedrisko attiecību speciāliste

line0

E-pasts:  evita.aploka@aluksne.lv
Tālrunis: +371 26646749, +371 64381502
Adrese:   Dārza iela 11, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301