info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Reģionālo centru apvienība aicina kompensēt nodokļu reformas radītos zaudējumus pašvaldībām

Reģionālo attīstības centru apvienības (RACA) valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis nosūtījis vēstuli Ministru prezidentam Mārim Kučinskim un finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, lūdzot veikt divus būtiskus pasākumus, kas mazinātu nodokļu reformas negatīvo ietekmi uz pašvaldību budžetiem. RACA valdes priekšsēdētājs aicina ar likumu noteikt potenciālo nodokļu reformas radīto zaudējumu kompensāciju pašvaldībām 100% apmērā, kā arī paredzēt mehānismu minimālās algas paaugstināšanas radīto zaudējumu kompensēšanai.

„Reģionālo attīstības centru apvienība augsti novērtē valdības centienus veidot jaunu, konkurētspējīgu nodokļu politiku, vienlaicīgi mūs uztrauc iespējamās sekas, kas var rasties paredzētās nodokļu reformas rezultātā – pašvaldību ieņēmumu bāzes samazināšanās, kā arī būtiska pašvaldību izdevumu daļas palielināšanās saistībā ar minimālās darba algas palielinājumu. No augstāk minētā tieši pašvaldību ieņēmumu bāzes samazināšanās var radīt visnopietnākās sekas, un var izsaukt krīzes situācijas virknē pašvaldību saistībā ar nespēju nodrošināt savu pamata funkciju īstenošanu.”, teikts V.A. Kraukļa vēstulē.

RACA norāda, ka, lai gan ir izskanējuši augstāko valsts amatpersonu solījumi tuvāko divu gadu laikā nodrošināt pašvaldībām kompensācijas mehānismu pilnā apjomā saistībā ar iespējamo ieņēmumu bāzes samazināšanu, stabilitātes nodrošināšanai ilgtermiņā ir nepieciešams iestrādāt atbilstošus grozījumus normatīvajos aktos.

„Tādēļ ierosinām likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” veikt izmaiņas, izsakot likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 26. panta pirmo punktu sekojošā redakcijā: „Nodokļa summas, no kurām atskaitītas šā likuma 19.panta ceturtajā daļā minētās summas, tiek ieskaitītas maksātāja deklarētās dzīvesvietas pašvaldības budžetā un valsts pamatbudžetā atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajam sadalījumam. Nosakot sadalījumu starp pašvaldību budžetiem un valsti, tiek ievērots pamata princips, ka zaudējumi, kuri ir radušies jebkura veida normatīvo aktu grozījumu rezultātā, kuri samazina kopējo ienākuma nodokļa ieņēmuma bāzi, tiek kompensēti pašvaldībām 100% apjomā””, aicina RACA.

A. Krauklis arī uzsver, ka vienlaikus ar nodokļu reformu RACA pašvaldības uztrauc arī minimālās darba algas celšanas apjoms un temps. „Pašvaldībās un tās uzņēmumos strādā salīdzinoši liels skaits darbinieku, kuri saņem minimālo algu, līdz ar to no nākamā gada pašvaldības būs spiestas celt algas šiem darbiniekiem, kā arī proporcionāli palielināt atalgojumu zemu apmaksātajam personālam. Kā rāda aprēķini, tad virkne pašvaldību būs spiestas visu 2018. gada budžeta palielinājumu novirzīt izmaksu segšanai, kas ir saistītas ar minimālās algas palielināšanu, bet dažu pašvaldību gadījumā šis finansējums var būt nepietiekams. Tādēļ, pieņemot noteikumus par minimālās algas celšanu, lūdzam paredzēt arī kompensācijas mehānismu pašvaldībām izdevumu daļas segšanai, kas ir saistīts ar nepieciešamību palielināt strādājošo algas”.

RACA iepriekš pasūtīja neatkarīgu ekspertu – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultātes ekonomistu pētījumu, lai analizētu nodokļu reformas ietekmi uz viena konkrēta, Latvijas mērogiem vidēja novada – Dobeles – budžetu. RTU ekonomistu pētījums rādīja, ka minimālās algas pieaugums no 380 līdz 430 eiro novestu pie bezdarba līmeņa pieauguma Dobeles novadā no 7,3% līdz 9,2%. Darbu kopumā varētu zaudēt līdz pat 234 cilvēkiem. Savukārt, ja tiktu pilnībā ieviestas FM sākotnēji piedāvātās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) izmaiņas (gan vispārējās likmes pazemināšana no 23% līdz 20%, gan ar nodokli neapliekamā minimuma palielināšana), Dobeles novada budžeta ieņēmumi no IIN samazinātos par 39,17%.

„Pētījums skaidri parāda, ka ir nepieciešamas nopietnas tālākās diskusijas par nodokļu reformas pamatnostādņu ieviešanas veidu. Nav nekādu šaubu, ka pašreizējais reformas modelis draud ar ievērojamu pašvaldību budžeta ieņēmumu samazinājumu. Tas novedīs pie sliktākiem vai dārgākiem izglītības, transporta, veselības aprūpes, sociālās palīdzības un citiem pašvaldību kompetencē esošiem pakalpojumiem. Iedzīvotāji no iecerētās reformas varbūt iegūs dažus eiro šodien, taču ilgtermiņā tos tāpat zaudēs caur dzīves kvalitātes krišanos savās pašvaldībās. Tādēļ RACA rūpīgi sekos nodokļu reformas ieviešanai un konkrētiem no tās izrietošiem normatīvo aktu projektiem, un aktīvi iesaistīsies diskusijās gan ar Finanšu ministriju un valdību, gan Saeimas komisijām”, iepriekš atzina RACA valdes priekšsēdētājs V. Krauklis.

 

Sīkāka informācija,

Rolands Pētersons, rolands.petersons75@gmail.com

mob. tālr.: +371 29157405