info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Starptautiskajā deju festivālā “Alūksnes ziema” – no tautas dejas līdz baletam

9. un 10. februārī ar vairākiem koncertiem Alūksnē un novadā notiks 3. Starptautiskais deju festivāls “Alūksnes ziema”, kas pulcēs deviņus dažādus dejas žanrus pārstāvošus kolektīvus no Latvijas, Lietuvas un Krievijas. Festivālā redzēsim gan tautas dejas un sporta dejas, gan breiku, klasisko baletu un mūsdienu dejas.

– Līdz šim Alūksnē esam organizējuši divus starptautiskus deju festivālus – vienu vasarā, otru ziemā. Domājot par to, kā padarīt īpašu trešo festivālu, kopā ar tā māksliniecisko vadītāju Agri Veismani nolēmām uz to aicināt ne tikai tautas deju un folkloras kopas, bet arī citu deju žanru pārstāvjus no mūsu valsts un tuvākām ārzemēm. Līdz ar to festivāla koncerti būs interesanti dažādu deju virzienu cienītājiem. Turklāt šis festivāls paies jaunības zīmē, jo dalībnieku pulkā pieredzējušākais kolektīvs būs Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Jukums”, bet pārējie – jauniešu kolektīvi, – stāsta Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte.

Festivāla dalībnieku skaits būs tuvu diviem simtiem. Visdaudzskaitlīgākais kolektīvs būs VEF kultūras pils tautas deju ansamblis “Gatve”, kas piedalījies tādos lielākajos deju uzvedumos kā “No zobena saule lēca”,  “Lec, saulīte!”, “Gredzenus mijot”, “Vēstījums rakstos”, “Abas malas”. Kolektīvs koncertējis ne tikai Latvijā, bet arī Ēģiptē, Ungārijā, Krētā, Itālijā, Maķedonijā, Gruzijā un citur. Visspilgtāk atmiņā dejotājiem palicis 2014. gada Šeonjanas deju festivāls Dienvidkorejā, kur iegūta 2. vieta, bet kolektīva solo pāris Anete un Jānis tikuši pie titula “Pasaulē labākie dejotāji”.

Pirmo reizi uz Alūksnes Kultūras centra skatuves būs skatāms klasiskais balets Rīgas Horeogrāfijas skolas audzēkņu izpildījumā. Šī ir vienīgā profesionālā skola Latvijā, kurā var apgūt baleta dejotāja profesiju. Tā ir skola ar senu vēsturi un pamatīgām klasiskās dejas saknēm un tās vārdu pasaulē nesuši tādi izcili baletdejotāji kā Mihails Barišņikovs, Māris Liepa, Haralds Ritenbergs, Zita Ersa, Dace Radiņa, Anna Laudere, Elza Leimane, Kārlis Cīrulis un daudzi citi.

Festivāla dalībnieku vidū būs pārstāvji arī no sporta deju pasaules – pazīstamā sporta deju dejotāja un pedagoga Valda Škutāna vadītās “Škutāna deju skolas”, kas savas durvis vērusi 2011. gadā.

Mūsdienu deju grupa “Buras” no Salaspils, kas festivālā pārstāvēs laikmetīgās dejas žanru, nesen nosvinējusi savu 20 gadu pastāvēšanas jubileju. “Buras” ir  viena no vadošajām laikmetīgās dejas grupām Latvijā, ko pierāda dažādos konkursos iegūtās pirmās vietas un Grand prix. Kolektīvs ir atpazīstams ar saviem oriģinālajiem uzvedumiem un līdztekus koncertiem Latvijā, tas koncertējis arī Lietuvā, Igaunijā, Korejā, Austrijā, Spānijā, Turcijā, Meksikā un Polijā.

3. Starptautiskā deju festivāla “Alūksnes ziema” dalībnieku vidū būs breika deju komanda “Motion Bang” no Rīgas deju skolas “Extreme”. Deju skola “Extreme” nav tikai vieta, kur apgūst mūsdienu deju, bet arī radošā laboratorija un iespēja katram, kas vēlas pārbaudīt savus spēkus daudzveidīgā mākslas pasaulē. Tās dalībnieki piedalījušies dažādos deju šovos Latvijā, Lietuva un Krievijā.

Ārvalstu viesu vidū 3. Starptautiskajā deju festivālā “Alūksnes ziema” būs Juliausa Siniausa mākslas skolas mūsdienu deju grupa “Erdve” no Lietuvas, kas Alūksnē viesosies ar diviem grupas sastāviem. Kolektīvs ir daudzu starptautisku konkursu laureāts, un dejotāji nesen ar panākumiem atgriezušies no festivāla Parīzē.

Vēl vieni ārvalstu viesi festivālā būs Pleskavas mākslas koledžas deju ansamblis “Юность” (“Jaunība”). Ansamblis dibināts 1965. gadā, un tā sastāvu veido talantīgākie horeogrāfijas specializācijas studenti. Kolektīvs regulāri piedalās daudzos konkursos, svētkos, festivālos, koncertē arī ārpus Krievijas robežām. Tā darbības mērķis ir krievu tautas deju un Pleskavas folkloras izpēte un popularizēšana.

Viesus Alūksnē uzņems Alūksnes Kultūras centra deju kopa “Jukums”, kuras repertuārā ir latviešu tradicionālās tautas dejas un to apdares, kā arī oriģināluzvedumi, kas radīti tieši viņiem un balstīti uz Alūksnes puses folkloru, radoši un spilgti atspoguļo pierobežas dzīvi, raksturu un tradīcijas. Vairākkārt kolektīvs ieguvis galveno balvu Latvijas tautas tērpu konkursos un D grupas deju fināla konkursos. Uzstājušies Anglijā, Francijā, Beļģijā, Ukrainā, Grieķijā, Ungārijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Polijā, Igaunijā, Moldovā, Horvātijā, Lietuvā un Krievijā.

Festivālā notiks divi ieskaņu koncerti – 9. februārī Alūksnes Kultūras centrā un Alsviķu kultūras namā un lielkoncerts 10. februārī Alūksnes Kultūras centrā. Ieskaņu koncerti sāksies pulksten 19.00. Koncertā Alūksnes Kultūras centrā piedalīsies Alūksnes deju kopa “Jukums”, VEF Kultūras pils tautas deju ansamblis “Gatve” un Rīgas horeogrāfijas skolas audzēkņi. Alsviķu kultūras namā koncertēs mūsdienu deju grupa “Buras”, Mākslas koledžas deju ansamblis “Юность” no Krievijas, Juliaus Siniaus Mākslas skolas deju grupa “Erdve” no Lietuvas un Škutāna deju skolas audzēkņi. Savukārt festivāla lielkoncertā Alūksnes Kultūras centrā 10. februārī pulksten 13.00 satiksies visi kolektīvi.

Bez trim festivāla koncertiem kolektīviem būs iespēja iepazīt gan vienam otru, gan Alūksnes novadu. Kolektīvu vadītājiem un pārstāvjiem tiks organizēta pieņemšana pie Alūksnes novada domes priekšsēdētāja Artura Dukuļa. 9. februārī visi festivāla dalībnieki un arī ikviens novada iedzīvotājs aicināts piedalīties Meteņdienas pasākumā Alūksnes muižas parkā no 13.00 līdz 15.00 kopā ar Latvijas radio 1 žurnālistiem, folkloristiem Ivetu un Vidvudu Medeņiem. Visi Meteņdienas pasākuma dalībnieki aicināti tērpties ķekatnieku maskās, varēs piedalīties dažādās ziemīgās aktivitātes, vizināties no kalna un piedzīvot Alūksnes ziemu.

Festivāla simbols ir latviski dūraiņi, tādēļ pirms festivāla jau top dāvanas viesiem – Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” dalībnieces ada dūraiņus, kas tiks dāvināti kolektīvu vadītājiem, savukārt festivāla rīkotāji ceps piparkūkas cimdu formā, kas būs dāvana kolektīvu dalībniekiem.

3. Starptautisko deju festivālu “Alūksnes ziema” organizē Alūksnes novada pašvaldības Kultūras un sporta nodaļa, Alūksnes Kultūras centrs, Alūksnes muzejs. Paldies pasākuma atbalstītajam SIA “CEWOOD”.

Evita APLOKA

Alūksnes novada pašvaldības
sabiedrisko attiecību speciāliste

line0

E-pasts:  evita.aploka@aluksne.lv
Tālrunis: +371 26646749, +371 64381502
Adrese:   Dārza iela 11, Alūksne, Alūksnes novads, LV-4301