info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Reģionālo attīstības centru pašvaldību vadītāji šodien tiksies ar izglītības un zinātnes un kultūras ministriem, lai novērstu iespējamo lauku skolu un mūzikas skolu slēgšanu.

 

Šodien, 1. jūnijā, reģionālo attīstības centru pašvaldību vadītāji tiksies ar Izglītības un zinātnes ministru Kārli Šadurski un Kultūras ministri Daci Melbārdi, lai apspriestu iespējamos riskus saistībā ar pedagogu atalgojuma jauno modeli.

Pašvaldību vadītāji, kuri pārstāv Reģionālo attīstības centru apvienību, par galveno problēmu uzskata daudzu lauku skolu, kā arī mūzikas skolu slēgšanas draudus, kas reāli pastāv piedāvātajā algu reformas ieviešanas gadījumā.

Patreizējā algu reforma paredz būtiski samazināt finansējumu pedagogiem lauku skolās, kā arī rada absurdu situāciju, kad nereti lauku skolu direktoriem savi amata pienākumi būs jāveic, saņemot samaksu par nepilnu slodzi. Tāpat novadu lauku teritorijās, kurās ir vienāds skolēnu blīvums, būtu nepieciešams paredzēt vienādu skolēnu attiecību pret skolotāju. Piemēram, Ventspils un Kuldīgas novada lauku teritorijās blīvums ir ļoti zems, bet vienā tiek piemērota attiecība 1:9,5, otrā 1:11,5. Savukārt attiecībā uz mūzikas skolām, pedagogu darba samaksas pieaugums no valsts budžeta netiek paredzēts, līdz ar to algu reformu rezultātā pašvaldībām ir vai nu jāatrod līdzekļi no saviem budžetiem, vai arī būs jāpieņem smags lēmums par šo skolu slēgšanu, kas atstās negatīvas sekas ne tikai uz konkrēto pašvaldību, bet kopumā neatgriezeniski graus visu Latvijas kultūru.

Pirms tikšanās Reģionālo attīstības centru apvienības valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis uzsver: “Lauki ir Latvijas pamats – kādi tie būs, tāda būs Latvija. Piedāvātais skolotāju algu reformas modelis būtiski pasliktina skolēniem pieejamo izglītības kvalitāti un daudzveidību, tāpēc nākam uz tikšanos ar ministriem ar konkrētiem priekšlikumiem, kā šos draudus novērst. Nevēlamies konfrontēt, bet vēlamies sadarboties.”