info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Reģiona attīstības centrā Lietuvā – Anīkšķu pašvaldībā

Aizvadītajā nedēļā Latvijas novadu pašvaldību pārstāvji bija devušies darba vizītē Lietuvā, Anīkšču (Anykščiai) pašvaldībā. Kopumā 16 Latvijas reģionālo attīstības centru pašvaldību pārstāvji iepazina Lietuvas pašvaldības darba pieredzi, Eiropas Savienības projektu piesaistes pieredzi un sadarbības modeļus, kas palīdzējuši pašvaldības teritorijā veidot sekmīgu nacionālā mēroga tūrisma objektu, sakrālā tūrisma un mākslas un lokālo tūrisma objektu tīklojumu, pilnasinīgā novada stāstā.

“Esmu gandarīts par iespēju iepazīt Anīkšču pašvaldības darbu. Manuprāt šeit redzam īstu reģionālās attīstības centru, kur ir gan spēcīgi vietējie uzņēmēji, ražotnes un, kur ir “enkura objekti”, kuri piesaista ievērojamu apmeklētāju plūsmu un līdzekļus,” uzsver RACA valdes priekšsēdētājs, Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Darba vizītes laikā, kopā ar reģionālo attīstības centru pašvaldību vadītājiem un speciālistiem piedalījās arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) vadītājs, ministrs Artūrs Toms Plešs.

“Mani patiesi iedvesmo fakts, ka līdzās pašvaldības vadītājiem varam parādīt Anīkšču redzējumu novadā, reģiona attīstībā ministram. Jūsu sadarbība ar augsta līmeņa politikas plānotāju ir faktors, par kuru varam Jūs apskaust,” pauda Anīkšču pašvaldības novada domes vadītājs Sigutis Obolevičs (Sigutis Obelevičius).

Darba vizītes laikā attīstības centru pārstāvji viesojās uzņēmumā “Anikšķu Vīns” – ražotnē, kas nodarbina vairāk nekā 80 darbinieku, kopj dzērienu darināšanas tradīcijas kopš Lietuvas brīvvalsts laika, attīstot desmitiem augļu vīnu (ābolu, aroniju, melleņu, u.c.) receptūras un ir ievērojams dabīgo augļkopības lauksaimniecības produktu iepircējs.

Latvijas pārstāvjiem bija iespēja iepazīt vienu no modernākajām augļkopības saimniecībām Audrius Juška siltumnīcu kompleksu un diskutēt par modernas lauksaimniecības lomu novadā. Saimniecībā tiek kultivēta zemeņu šķirne “Elsanta”, kura, kā apgalvo saimniecības īpašnieks ir ar labākajām vietējam patēriņam piemērotajām garšas īpašībām un visveiksmīgāk iemieso sevī principu – no dobes līdz galdam. Novada pašvaldības pārstāvji iepazīstināja ar Lietuvas rakstniecības klasiķa Anīkšču novadnieka Anatna Vienoļa (Antanas Vienuolis – Žukauskas) kādreizējajā darba vietā – senajā skolas ēkā izvietotajā mākslas inkubatorā īstenotajiem projektiem un iecerēm.

Latvijas pašvaldību pārstāvjiem bija iespēja apmeklēt šaursliežu dzelzceļa muzeju, iepazīt šaursliežu dzelzceļa ikdienu un salīdzināt tā darbību ar Latvijā pazīstamo, RACA pašvaldībā sekmīgi strādājošo Alūksnes bānīša projektu.

“Lepojamies, ka mūsu novadā izveidots reģionālas nozīmes tūrisma objekts, kura popularitāte atbalsojas visā Baltijā. Tā ir mūsu novada pērle un viens no visvairāk tūristu apmeklētākajiem objektiem Lietuvā – pastaigu taka koku galotnēs,” skaidroja Dainis Žogelis (Dainius Žiogelis), Anīkšču novada pašvaldības vadītāja pirmais vietnieks.

Līdzās centrālajam maršrutam, 300 metru garajai pastaigu takai, kas vijas cauri egļu galotnēm novadā attīstīti pastaigu, eko-kultūras tūrisma un dažāda līmeņa aktīvās atpūtas un arī relaksācijas un SPA projekti, kuri ir gan valsts, gan pašvaldības, gan privātuzņēmēju lolojumi.

“Mūsu novadi, īpaši pēc administratīvi teritoriālās reformas un sekmīgi noslēgta budžeta balansēšanas procesā šajā gadā varēs aktualizēt reģionālo un starptautisko sadarbību un izvirzīt prioritātes šajā jomā. Domāju Anīkšču piemērs ir laba augsne mums īstenojot nākamo gadu uzņēmējdarbības un tūrisma projektus kā Latvijā, tā arī ar pārrobežu partneriem,” uzsver Vents Krauklis.