info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Latvijas novados – nedalīts atbalsts ukraiņu tautai

Jau kopš 24.februāra virkne Latvijas reģionālo attīstības centru pašvaldību pieņēmušas lēmumus kā pār simbolisku tā arī praktisku atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, Krievijas Federācijas militārā uzbrukuma seku novēršanā. Latvijas novadu pašvaldības pārtrauc iepriekš noslēgtos sadarbības līgumus, vienojas par simboliskiem un praktiskiem soļiem, arī apzinot iespējas novados risināt ukraiņu tautas bēgļu uzņemšanu.

Daļa no novadu pašvaldībām spēja operatīvi iekļaut jautājumus, kas skar atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem iekļaut kārtējo novada pašvaldību domju sēžu norisē, savukārt citas – gatavo dokumentus, lai sadarbības lēmumus ar Krievijas un arī Baltkrievijas partnerpašvaldībām pārtrauktu jau visdrīzākajā laikā.

“Aicinām valstu valdības un tautas sniegt visa veida palīdzību Ukrainai – pirmām kārtām, modernus ieročus, finanses, humāno palīdzību,” pauda RACA valdes priekšsēdētājs, Valkas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis. Viņš uzsvēra, ka pašvaldībā izteikta virkne praktisku palīdzības priekšlikumu, ugunsdzēsēju tehnikas ziedojums, bēgļu izmitināšanas un ukraiņu jauniešu – sportistu uzņemšanas iespējas, ja Ukrainas puse izteiktu tādu lūgumu.

“Jau pirms nedēļas, 16. februārī, paužot atbalstu Ukrainas neatkarībai, pie Bauskas novada pašvaldības administrācijas ēkas tika pacelts Ukrainas valsts karogs. Tas šeit turpina plīvot, atgādinot, ka domās esam kopā ar mūsu novadā dzīvojošajiem ukraiņiem un visiem viņu tautiešiem cīņā par brīvību,” pauž Bauskas novada pašvaldībā uzsverot, ka darīs visu, kas pašvaldības spēkos, lai palīdzētu arī tiem cilvēkiem, kuri meklēs patvērumu Latvijā.

Līdzās citām, viena no pirmajām novadu pašvaldībām, kuras pauda attieksmi Ukrainas jautājumā bija arī Kuldīgas novada pašvaldība.

“Arī mēs iestājamies par Ukrainas suverenitāti, neatkarību un nedalāmību. Vēlos izteikt cerību, ka ar starptautiskās sabiedrības atbalstu izdosies maksimāli ātri izbeigt Krievijas militāro agresiju Ukrainā, Ukrainā atkal iestāsies miers un Ukrainas valsts un tauta būs atkal drošībā un pasargāta no militāra apdraudējuma,” izteicās RACA valdes locekle, priekšsēdētāja vietniece, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa. Viņa arī uzsvēra, ka novada pašvaldība ja būs nepieciešams, palīdzēs uzņemt bēgļus no kara skartajām teritorijām.

“Siguldas novads ir gatavs piedāvāt 150 labiekārtotas, ar virtuvi un higiēnas telpām aprīkotas, pašvaldības izmitināšanas vietas bēgļiem no Ukrainas, tiek arī veikta aptauja par iespējām karadarbībā skartos izmitināt pie mūsu viesmīlības uzņēmējiem. Vēl lielāka bēgļu skaita gadījumā mūsu novada iespējas varētu būt līdz pat 1000 izmitināšanas vietām. Ne mazāk svarīgi ir solidarizēties ar Ukrainas tautu ne tikai vārdos, bet arī darbos, tādēļ esam lēmuši nepiešķirt finansējumu sporta un citu jomu pasākumiem, kuros dalību ņem Krievijas Federācijas pārstāvji. Es uzskatu par neiespējamu sacensībās vai kultūras, izglītības pasākumos satikties Krievijas un Siguldas novada skolēniem, sportistiem vai kultūras pārstāvjiem, ja tikmēr Ukrainas cilvēki – bērni, vecāki un vecvecāki – ar ieročiem rokās aizstāv savu zemi un cieš no karadarbības. Mēs nevēršamies pret Krievijas sportistiem vai citu jomu pārstāvjiem, tomēr esam solidāri ar ukraiņu tautu, kuri iebrukuma dēļ nevar piedalīties šajos pasākumos,” uzsver Uģis Mitrevics, Siguldas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs.

“Domās un sirdīs esam kopā ar Līvānu sadraudzības pilsētas Kameņec Podoļskas, Sudakas pilsētas Dačnoje ciemata un visas Ukrainas iedzīvotājiem,” Līvānu novada dome uzsver savā paziņojumā.
“Šajās satraukuma pilnajās dienās arī Gulbenes novada iedzīvotāji ir kopā ar Ukrainas tautu. Katrs mēs zinām brīvības, neatkarības cenu un tās vērtību. Paceļot mastā Ukrainas karogu mēs klusībā lūdzam par mieru Ukrainā” pauda Gulbenes novada domes priekšsēdētājs Andis Caunītis.

Cēsu novada pašvaldība ir starp pirmajām, kas lēmusi par konkrētu simbolisku finansiālu atbalstu Ukrainai, piešķirot 5000 EUR finansējumu. “Atbalstām Ukrainas, valsti un tautu, tās neatkarību, suverenitāti un teritoriālo nedalāmību šajā visam Eiropas kontinentam izšķirošajā brīdī – ņemot vērā Cēsu novada sadarbības līgumu ar Žovkvas pilsētu Ļvivas apgabalā,” uzsver pašvaldībā.

Limbažu novada domes priekšsēdētājs Dagnis Straubergs uzsver, ka Limbažu novada pašvaldība atbalsta un atbalstīs Ukrainas valsti un iedzīvotājus. “Mēs esam gatavi rūpes paust ne tikai vārdos, bet arī darbos. No mūsu iedzīvotājiem jau saņemam apliecinājumus palīdzēt Ukrainas ļaudīm ar dažādiem resursiem, tai skaitā, telpu nodrošinājumu patvēruma meklētājiem,” apliecina Straubergs.