info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

RACA pašvaldības gatavas ēdināt skolēnus; prasa no valsts finansējumu pirmsskolas pedagogu algām

21 reģionālās attīstības centra pašvaldība, kas apvienojušās biedrībā „Reģionālo attīstības centru apvienība” (RACA), iebilst pret izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas ieceri mainīt ēdināšanas finansēšanu skolās, izslēdzot valsts līdzdalību brīvpusdienu nodrošināšanā 1.- 4. klašu skolēniem no 2020. gada 1. janvāra. Vienlaikus RACA pašvaldības ir gatavas kompromisam, ja valsts no savas puses apņemas nodrošināt mērķdotāciju pašvaldību izglītības iestāžu pedagogiem, kas nodarbojas ar pusotra līdz četrus gadus vecu bērnu izglītošanu.

“Reģionu ģimenēm bērnu bezmaksas ēdināšana ir nozīmīgs atbalsta instruments, jo ienākumu līmenis reģionos ir ievērojami zemāks nekā Rīgā un Pierīgā. Arī pašvaldību budžeta ieņēmumi uz vienu iedzīvotāju RACA pašvaldībās ir zemāki nekā Rīgā un tās apkārtnē. Valsts finansējuma atņemšana jaunāko skolēnu bezmaksas ēdināšanai varētu radīt būtisku negatīvu ietekmi uz jau tā sarežģīto sociāli ekonomisko situāciju Latvijas reģionos. Tādēļ būtu loģiski un taisnīgi, ja šādi ietaupītā valsts nauda tiktu novirzīta pirmsskolas pedagogu algām, tā kompensējot iztrūkumu pašvaldību budžetos, ko radītu atbildības uzņemšanās par skolēnu brīvpusdienu finansēšanu”, uzsver RACA valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

RACA uzskata ka pāreja uz jauno sistēmu varētu būt pakāpeniska, ievērojot summu līdzību. Proti, bērnudārzu pedagogu darba samaksa varētu tikt finansēta no valsts budžeta par skolēnu brīvpusdienu finansējumam atbilstošu summu, kas būtu gan taisnīgi, gan nodrošinātu finansējuma sistēmas loģisku sakārtošanu ilgtermiņā.