info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs saņem vērtīgu dāvinājumu

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs dāvinājumā no izcilā mākslinieka Jāzepa Pīgožņa dzīvesbiedres Leontīnes Pīgoznes ir saņēmis 20 priekšmetus – Latgales keramiķu Polikarpa Čerņavska un Andreja Paulāna darbus.

Katrai lietai ir savs stāsts, kā tās nokļūst pie īpašniekiem un kas notiek tālāk. Leontīne Pīgozne pastāstīja, ka Jāzepam ļoti patikuši A. Paulāna darbi. Ļoti bieži viņš ieradies uz cepļa dedzināšanu vai tūlīt pēc tam, lai iegādātos izstrādājumus (svilpauniekus, svečturus, vāzes). Mākslinieks parasti izvēlējies arhaiskas formas izstrādājumus, tāpat izvēle kritusi  par labu svilpauniekiem “jo jautrāk, jo labāk”. Daži izstrādājumi ir pabijuši arī izstādē Jasmuižā, kura bija veltīta Andrejam Paulānam. Savukārt Polikarps Čerņavskis uz draudzības rēķina ļāvis Jāzepam katrā tikšanās reizē izvēlēties kādu no saviem darbiem. Tā Jāzepa Pīgožņa kolekcijā nonāca dažāda izmēra krūzes un vāzes, vienu vāzi izvēlējusies arī meita Ieva.

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs ir pateicīgs Leontīnei Pīgoznei par šiem muzeja krājuma jaunieguvumiem, kuri papildinās jau muzejā esošās Jāzepam Pīgoznim piederošās lietas.

Septembrī, kad Preiļos būs skatāma izstāde “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” un tiks nosaukti galvenās balvas nominanti, varēs iepazīties arī ar keramikas izstrādājumiem, kuri daudzu gadu garumā atradušies Jāzepa Pīgožņa darbnīcā kā maza daļiņa no dzimtās Latgales.

PVLMM krājuma glabātāja Anda Mihailova