info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Par pašvaldību budžetiem 2024. gadā

Biedrības “Reģionālo attīstības centru un novadu apvienības” pārstāvji aktīvi piedalījās sarunās ar Finanšu ministriju, kā arī Vienošanās un domstarpību protokola starp Latvijas Pašvaldību savienību un Ministru kabinetu apspriešanā, kā rezultātā pašvaldību budžetu situācija 2024. gadam nedaudz uzlabojās. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka aizvien ir gana daudz pašvaldību, kuras nespēs nākamgad pilnvērtīgi sniegt pakalpojumus iedzīvotājiem tādā apmērā, kā to darīja šogad, jo valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas palielinājums, pirmsskolas izglītības pedagogu algu palielinājums un citu obligāto izmaksu kāpums daudzās pašvaldībās prasa vairāk naudas nekā paredzamais budžetu palielinājums. Lai tas nenotiktu, visu pašvaldību budžetu palielinājumam 2024. gadā būtu jābūt vismaz 8% (salīdzinot ar 2023. gadu).

Esam aprēķinājuši, ka, lai sabalansētu budžetu, vairāk kā 10 pašvaldībās būtu jāslēdz visas iestādes un struktūrvienības (ieskaitot skolas un bērnudārzus) uz vairākām nedēļām vai pat mēnesi, sūtot darbiniekus bezalgas atvaļinājumā. Īpaši sarežģīta situācijas solās būt Kuldīgas, Dobeles, Valkas, Madonas, Talsu, Balvu, Gulbenes, Alūksnes, Preiļu, Augšdaugavas un Rēzeknes novadu pašvaldībās.

Aicinām nepieļaut šādu situāciju un palielināt īpašo valsts dotāciju tām pašvaldībām, kuru ienākumi uz vienu iedzīvotāju nesasniedz apjomu, kas segtu plānoto izdevumu pieaugumu 2024.gadā, kā arī visu deinstitucionalizācijas projektu izmaksas visām pašvaldībām segt 50% apmērā.

Biedrības “Reģionālo attīstības centru un novadu apvienība”
izpilddirektors Vents Armands Krauklis