info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Kuldīgā ar īpašu koncertu svinēs hercoga Jēkaba 410. jubileju

Trešdien, 28. oktobrī, 18.00 Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā notiks koncerts “Hercogam Jēkabam 410”. Koncertā muzicēs Baroka orķestris “Collegium Musicum Riga” un diriģents Māris Kupčs, solistes Ieva Pļaviņa  un Anete Viļuma (soprāns). Programmā  Johana Fišera, Tomasa Kempiona, Heinriha Šica, Georga Frīdriha Hendeļa u.c. baroka laika komponistu mūzika.

Šā gada 28. oktobrī apritēs 410 gadu kopš Kurzemes un Zemgales hercoga Jēkaba Ketlera dzimšanas. Lai arī reizēm pretrunīgi vērtēts, hercogs ir viena no Kuldīgas vēstures ievērojamākajām personībām. Lai atzīmētu šo jubileju, hercoga dzimtajā un kādreizējā Kurzemes hercogu rezidenču pilsētā – Kuldīgā – notiks Kurzemes hercogistes laika mūzikas koncerts, klausītājiem sniedzot iespēju vairāk uzzināt par tradīcijām un mūziku, kas tika atskaņota Kurzemes hercogistes laikā.

Savulaik par godu hercoga Jēkaba četrsimtajai jubilejai Kuldīgā tika aizsākta hercoga vārdā nosauktā rudens gadatirgus rīkošana. Hercoga Jēkaba gadatirgus gadu gaitā izvērtās par iecienītu un labi apmeklētu pasākumu, taču šogad pasākums diemžēl nevarēja notikt dažādo ierobežojumu dēļ.

Koncerta programma veidota, balstoties uz hercoga Jēkaba un viņa sievas Luīzes Šarlotes valdīšanas laikā iedibinātajām tradīcijām, kas veicināja mākslas un mūzikas atpazīstamību un uzplaukumu Kurzemes hercogistē, līdztekus veiksmīgai saimnieciskajai darbībai palīdzinot Kurzemi tā laika Eiropas kultūras dzīves norisēm, kas vēlāk rezultējās Fridriha Kazimira izšķērdīgajā galma dzīvē. Tajā virsroku pār rūpēm par saimniekošanu ņēma opera, baleti un citi izklaides žanri, kas piedzīvoja neticamu augšupeju, tieši pateicoties Jēkaba un Šarlotes mīlestībai pret mūziku.

Visā Kurzemē radās vēlme atdarināt hercogistes galmā notiekošo, un daudzas no Kurzemes dāmām līdztekus rokdarbiem un citām smalkām lietām sāka dziedāt, algojot privātskolotājus. Šīs tradīcijas iedibinātāja Luīze Šarlote bija atvedusi arī savu personīgo dziesmu grāmatu, kurā ir pierakstītas ļoti daudzas tā laika populārās dziesmas vācu, franču un angļu valodā. Neliela daļa no šīs grāmatas tiks atskaņota arī koncertā.

17. gadsimta Latvijas teritorijas kultūrai un mūzikas tendencēm bija nesaraujamas saites un ietekme no Francijas karaļa Luija XIV galma,  jo no Francijas galma uz Latviju devās un franču mūzikas stilu šeit atveda Johans Fišers, kurš, starp citu, diriģēja 17. gadsimta Rīgas orķestri “Collegium Musicum”. Koncertā būs iespēja dzirdēt kapelmeistara Fišera skaņdarbus, ko komponists sacerējis, būdams Kurzemes hercogistes kapelmeistara amatā.

Jāpiebilst, ka Kuldīgas novada pašvaldība kopā ar sadarbības partneriem gatavo Kuldīgas nomināciju tieši Kurzemes un Zemgales hercogistes kontekstā iesniegšanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā. Gatavojot nomināciju, iegūta pārliecība, ka Kuldīgas labi saglabātais vēsturiskais centrs ir lielisks atgādinājums par Kurzemes uzplaukumu un tirdzniecības attīstību 16., 17. un 18. gadsimtā un Kuldīgas vecpilsēta ir vislabāk saglabātā un pēdējā atlikusī pilsētvides liecība, kas atspoguļojas ielu un laukumu plānojumā, ar būtiskiem saglabātiem arhitektūras un pilsētbūvniecības elementiem no Kurzemes un Zemgales hercogistes laikiem.

Ieeja koncertā ir bez maksas. Klausītājiem tiks nodrošinātas personalizētas sēdvietas. Vietu skaits ierobežots.

Informāciju sagatavoja:

Krista Karlsone, Kuldīgas kultūras centra projektu vadītāja

E-pasts: krista@kulturascentrs.lv