Izcilais latviešu tēlnieks Jānis Strupulis Valkas novadpētniecības muzeja krājumam dāvinājumā nodod latviešu autoru darbi no savas kolekcijas
10. februārī Valkas novadpētniecības muzejā tika atklāta izcilā latviešu tēlnieka un grafikas dizainera Jāņa Strupuļa dāvinājumu izstāde “Gleznas un medaļas”. Tajā eksponēti muzejam dāvinātie mākslinieka Jāņa Strupuļa latviešu autoru darbi no viņa kolekcijas. Izstāde būs skatāma izstāde 30. martam (ieskaitot).
J. Strupulis pēdējā pusgada laikā dāvinājis Valkas novadpētniecības muzejam 90 vienības – medaļas, gleznas u. c. Valkas novadpētniecības muzeja krājums, tātad arī Nacionālais muzeju krājums (NMK), ir papildināts ar vērtīgiem latviešu mākslinieku darbiem. 72 autoru vidū ir, piemēram, Jānis Pauļuks (1906–1984), Leo Kokle (1924–1964), Ludolfs Liberts (1895–1959), Kārlis Miesnieks (1887–1977), Konrāds Ubāns (1893–1981), Rihards Zariņš (1869–1939), Indriķis Zeberiņš (1882–1969).
Izstāde “Gleznas un medaļas” sarīkota, lai atzīmētu mūsu novadnieka – ievērojamā latviešu tēlnieka un grafikas dizainera – Jāņa Strupuļa (1949) jubileju. Jo, kopš iepriekšējās izstādes, kas notika Valkā pirms pieciem gadiem un bija veltīta viņa 70 gadu jubilejai, mākslinieks nav radījis tik daudz jaundarbu, lai sarīkotu savu personālizstādi.
Mākslinieka Jāņa Strupuļa darbi ir unikāla un nozīmīga Latvijas kultūras mantojuma sastāvdaļa. Īpaši viņa radītās medaļas ir augstvērtīgi mākslas priekšmeti, kas veido būtisku lappusi Latvijas medaļu mākslas vēsturē. Jāņa Strupuļa darbi atrodas astoņpadsmit valstu 60 muzejos un daudzās privātajās kolekcijās.
Valka ir J. Strupuļa agrās jaunības pilsēta. Te viņš absolvēja Valkas 1. vidusskolu (1966). Valkā Jānim Strupulim radās interese par mākslu, kuru veicināja skolotājs gleznotājs Harijs Bērziņš (1904–1977). Valkas novadpētniecības muzeja krājumā ir vairākas Jāņa Strupuļa medaļas.
Viens no iemesliem, kāpēc savu kolekciju J. Strupulis vēlējās dāvināt Valkai, bija, kā teica pats dāvinātājs: “mākslas skolas audzēkņiem arī tas viss varētu interesēt un veicināt izaugsmi.”
Teksts: Ligita Drubiņa, Valkas novadpētniecības muzeja Izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja