info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Gulbenes skolēnu izaicinājums – savākt 500 kg atkritumus

Gulbenes 2.vidusskolas skolēni jaunā gada sākumā pieņēma atkritumu šķirošanas un vākšanas izaicinājumu. Galvenais uzdevums –  viena mēneša laikā savākt vismaz 500 kg dažādu materiālu atkritumus. Tas ir tik daudz, cik vidēji gada laikā saražo viens Eiropas iedzīvotājs.

Šādi jau no mazām dienām skolēni izpratīs atkritumu šķirošanas nozīmi, iemācīsies darīt to pareizi, kā arī apzināsies, cik daudz atkritumu gada laikā spēj radīt viens cilvēks.

„Atkritumu šķirošanas un vākšanas izaicinājumā piedalās 1.-6.klases skolēni – kopumā vairāk nekā 300 dalībnieki. Viņu uzdevums ir viena mēneša laikā vākt, šķirot un nest uz skolu savās mājās saražotos atkritumus. Katru nedēļu atgādātie materiāli tiek reģistrēti, nosvērti un sašķiroti maisos, kas noslēgumā tiks sadalīti šim nolūkam paredzētos konteineros. Jau pirmo divu nedēļu laikā bērni krietni pārspēja mūsu cerības, kopā savācot vairāk nekā 1000 kg – stiklu, plastmasu, papīru un kombinēto materiālu priekšmetus. Tas skaidrojams ar sacensību garu, jo noslēgumā labākie saņems balvas. Lēšam, ka gala rezultāts būs vismaz četras reizes lielāks, nekā sākotnēji iecerēts. Manuprāt, tas nav slikti, bet gluži pretēji – ļoti labi, jo, iespējams, ka pie citiem apstākļiem liela daļa šo materiālu nenonāktu dalīto atkritumu konteineros, bet tiktu utilizētas kopā ar pārējiem sadzīves atkritumiem. Jebkurā gadījumā ieguvēji ir gan bērni un viņu ģimenes, gan Gulbenes pilsētas vide,” stāsta izaicinājuma idejas autors Frančesko, kurš Gulbenē ir ieradies no Itālijas Eiropas Brīvprātīgā darba projekta „Let it be” ietvaros.

Kamēr mazākie vāc un šķiro, tikmēr 7.-12.klašu skolēni veido plakātus, prezentācijas un video par to, kā Gulbenes novadā un pārējā Latvijā samazināt radīto atkritumu daudzumu. Daži 11.klašu audzēkņi ir izvēlējušies izstrādāt zinātniski pētniecisko darbus, kuros tiktu salīdzināta Latvijas un Itālijas pieredze bezatkritumu sistēmas veicināšanā.

Akcija sākās 8.janvārī, bet tās noslēgums būs 6.februārī, kad īpašā pasākumā tiks prezentēti skolēnu sagatavotie darbi un apbalvoti labākie izaicinājuma dalībnieki. Tāpat ikviens interesents varēs dabā aplūkot kopumā savākto atkritumu kalnu.

 

Informāciju sagatavoja:
Gunta Kalmane,
Gulbenes novada domes
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
Mob. tālr.: 26191107