info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

Alūksnes ezera lomos – turpmāk arī varavīksnes foreles

Alūksnes novada pašvaldības aģentūra “ALJA” Alūksnes ezerā šomēnes ielaidusi trīs tonnas varavīksnes foreļu, lai dažādotu ezera zivju krājumu.

Ezerā ielaistās zivis ir varavīksnes foreles (Onchorhyncus mykiss) triploīdu forma – bezdzimuma zivis. Līdz ar to tās nevairojas un visu uzmanību velta, lai barotos un pieņemtos svarā, kas ir būtiski makšķerniekiem.

Foreļu iegādi un ielaišanu Alūksnes ezerā finansē Alūksnes novada pašvaldība. Kopumā ezerā plānots ielaist septiņas tonnas foreļu. Šīs zivju sugas ielaišanai ir saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes atļauja. Saskaņā ar pārvaldes izsniegto lēmumu, foreļu ielaišana ezerā notiks pakāpeniski, tādēļ atlikušās 4 tonnas zivju ezerā ielaidīs turpmāko gadu laikā.

Pirmo trīs tonnu foreļu iegādei pašvaldības aģentūra “ALJA” veica iepirkuma procedūru, un tās rezultātā līgums noslēgts ar piegādātāju “Inter-fish Joanna Walczak”. Līguma summa ir 15000 EUR bez pievienotās vērtības nodokļa.

Zivju ielaišanai ezerā laiks pirms ledus veidošanās, kad makšķerēšana no laivas vairs nenotiek, bet zemledus zveja vēl nav sākusies, izvēlēts mērķtiecīgi, lai zivis varētu aklimatizēties un pierast pie jaunās dzīves telpas. Foreles galvenokārt ir kukaiņēdāji un to dzīves vide, līdzīgi kā sīgām, lielākoties ir virsējos ūdenstilpnes slāņos, līdz ar to tās nekonkurēs par barību ar citām zivju sugām, kuras savukārt pārsvarā uzturas dziļākos ūdeņos.

Ezerā ielaisto zivju svars ir no 900 līdz 1100 gramiem, tās makšķerniekiem jau būs iespējams noķert. Lomā makšķernieks drīkst paturēt divas foreles dienā, neatkarīgi no to izmēra. Šo zivju makšķerēšanai gan nepieciešams iegādāties speciālo licenci. Šīs licences cena ir 5 eiro dienā. Tā iegādājama aģentūrā “ALJA” vai internetā.

Ceram, ka Alūksnes ezers līdz ar varavīksnes foreļu ielaišanu kļūs vēl interesantāks gan vietējiem makšķerniekiem, gan viesiem, jo mūsu ezers ir vienīgais, kurā pēdējo gadu laikā ir ielaista šī zivju suga. Būs ļoti svarīga sadarbība ar makšķerniekiem, kuru lomos foreles nonāks, lai varētu apzināt, cik daudz to tiek noķerts”, – saka aģentūras “ALJA” direktors Māris Lietuvietis.

Pašvaldības aģentūra “ALJA” aicina makšķerniekus, kuru lomā nonāks foreles, veikt to foto fiksāciju (arī kuņģa saturu) un nosūtīt attēlus uz e-pastu alja@aluksne.lv vai 26141741 (WhatsApp), lai varētu vērtēt zivju vizuālo stāvokli un novērot to barošanās paradumus.

 

Sagatavoja: Evita APLOKA,

Alūksnes novada pašvaldības

sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālruņi: 64381502; 26646749

evita.aploka@aluksne.lv

www.aluksne.lv