info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti
Vairog EU, attēls

Valsts prezidents darba vizītē iepazīst Bauskas novadu

Piektdien, 8. martā, Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs reģionālajā darba vizītē bija ieradies Bauskas novadā. Vizīti ievadīja tikšanās ar Bauskas novada pašvaldības vadību. Sarunas laikā tika pārrunāti dažādi aktuālie jautājumi.

Kā vienu no būtiskākajiem risināmajiem jautājumiem, par kuru jāzina Valsts prezidentam, domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis minēja Bauskas apvedceļa izbūvi. Par to runāts jau kopš pagājušā gadsimta 80. gadiem. Pašlaik risinājuma gaita atkal ir apstājusies. Risinājums ir svarīgs ne tikai baušķeniekiem, bet arī caurbraucējiem, lai tas kvalitatīvi iekļautos Eiropas autoceļu struktūrā. E. Rinkēvičs skaidroja, ka valdībā šis jautājums ir pārrunāts vēl pagājušajā nedēļā un pagaidām Bauskas apvedceļa izbūve tiek saskatīta kā publiskās un privātās partnerības projekts – līdzīgi kā Ķekavas apvedceļš.  Prezidents solīja šo jautājumu pieminēt, nākamreiz tiekoties ar Ministru prezidenti, jo tas ir valsts nozīmes un arī militārās drošības projekts.

Viena no sarunas tēmām bija izglītības jomas reforma atbilstoši ekosistēmas stratēģijai, kas nozīmē visaptverošu pašvaldības redzējumu, ko tā plāno un veido, lai nodrošinātu iedzīvotājiem nepieciešamās zināšanas, prasmes un attieksmes mūža garumā, kā arī paredz visu iesaistīto pušu, piemēram, pašvaldības, izglītības iestāžu, nevalstisko organizāciju, uzņēmumu sadarbību izglītības jomā. A. Okmanis uzsvēra, ka pašvaldība ir jau rīkojusies un sakārtojusi pašreizējo izglītības sistēmu novadā atbilstoši reālajai situācijai. Ir slēgtas divas sākumskolas – Mežotnes sākumskola 2022. gadā un Stelpes sākumskola 2023. gadā. Domes priekšsēdētājs aicināja nesasteigt reformu līdz šā gada 1.septembrim – reforma varētu stāties spēkā pakāpeniski, pašvaldībai izvērtējot, vai ir iespējas uzturēt lauku skolu arī tad, ja izvirzītie kritēriji neatbilst.

Prezidents atzina, ka arī viņu neiepriecinot reforma un izglītības iestāžu karte, kas būs šīs reformas rezultāts. Pazudis ir kvalitātes jautājums. „Tagad viss ir ļoti sarežģīti, jo LIZDA uzstāj uz pedagogu slodžu sabalansēšanu, reformas īstenošanai līdz galam valstij budžetā vēl nepieciešami 100 miljoni eiro. Visticamāk, reforma tiks atlikta. Ir diskusijas par budžetu un termiņiem,” skaidroja Valsts prezidents. Piespiedu reorganizācija izglītības iestādēm līdz šā gada 1. septembrim neesot gaidāma. A. Okmanis uzsvēra, ka jāņem vērā arī iedzīvotāju viedoklis.

Domes priekšsēdētājs vērsa uzmanību pašvaldībā attīstītajam deinstitucionalizācijas (DI) pakalpojumam, kam sākotnēji bija pieejams Eiropas Savienības finansējums, bet pakalpojumu uzturēšana pēc ārfinansējuma beigām pašvaldībai nav viegla. Prezidents vaicāja, kāds būtu vissaprātīgākais finansēšanas modelis DI pakalpojumu sniegšanā. A. Okmaņa skatījumā, būtu jāievieš samērīgāks līdzfinansējums tiem, kas to var atļauties.

Pirmajā dienas pusē Valsts prezidents apskatīja Bauskas pils muzeju. Tā direktors Māris Skanis pastāstīja par Bauskas pils vēsturi, pēdējos gados veiktajiem vērienīgajiem rekonstrukcijas darbiem un muzeja nākotnes iecerēm. Prezidents arī noklausījās dubultā virdžināla skanējumu mūsu novadnieces klavesīnistes Ievas Salietes izpildījumā.

Bauskas pils muzejs, attēls

Pēc tam E. Rinkēvičs devās uz militārās ražošanas uzņēmumu SIA “Vairog EU” Gailīšu pagastā. Uzņēmuma valdes loceklis Juris Viktors Ozols dalījās pieredzē ar ilgtspējīgas uzņēmējdarbības praksi munīcijas ražošanā, militāro iekārtu projektēšanā un nestandarta militāro projektu realizēšanā.

Ceraukstes pagastā, atpūtas kompleksā “Rožmalas”, Valsts prezidents tikās ar Bauskas novada zemniekiem, pārrunāja aktuālos jautājumus lauksaimniecībā, kā arī uzklausīja līdzšinējās problēmas, lai meklētu iespējamos risinājumus.

Tikšanās laikā zemnieki pauda viedokļus par birokrātijas radīto slogu, situāciju kaimiņvalstīs saistībā ar graudu eksportu un lauksaimniecības nozari Eiropā kopumā. Sanākušie izteica bažas arī par lauksaimniecības nozares lejupslīdi Latvijā, tika izteikta neuzticība Zemkopības ministrijai, kā arī zemnieki interesējās par iespēju samazināt PVN nodokli augļiem un dārzeņiem.

E. Rinkēvičs, uzklausot klātesošo viedokļus un komentārus, ļoti detalizēti, balstoties uz faktiem un reālo situāciju, atbildēja uz jautājumiem. Noslēgumā lauksaimnieki izteica prezidenta kungam pateicību par atbalstu Ukrainai, par izrādīto  interesi un ieklausīšanos.

Pēcpusdienā Valsts prezidents devās uz veco ļaužu un invalīdu pansionātu “Atvasara” Vecumniekos. Vadītāja Zaiga Švāģere izrādīja iestādes telpas un pastāstīja par pansionāta ikdienu. Valsts prezidents veltīja laiku arī sarunām ar “Atvasaras’’ iemītniekiem.

Viesojoties Iecavas apvienības teritorijā, vispirms E. Rinkēvičs apmeklēja Iecavas Mūzikas un mākslas skolu. Skolas direktore Dina Tauriņa izstāstīja par iestādes mācību procesu,  kā arī aicināja ieskatīties nodarbību gaitā un tikties ar skolas audzēkņiem. Pēc tam E. Rinkēvičs devās uz LED gaismekļu ražotni SIA “Vizulo”, kur produktu attīstības vadītājs Edgars Kuks iepazīstināja ar uzņēmuma vēsturi, vērtībām, produkciju un ražošanas procesu.

Vizītes noslēgums norisinājās Iecavas kultūras namā, kur Valsts prezidents tikās ar novada iedzīvotājiem un atbildēja uz viņu uzdotajiem jautājumiem. E. Rinkēvičs, uzrunājot klātesošos, sacīja, ka atceras šo vietu, jo bija delegācijas sastāvā, kad Iecavā viesojās prezidents Valdis Zatlers.

„Man bija laba un interesanta diena Bauskas novadā, apmeklējot Bausku, Vecumniekus un tagad – Iecavu. Runājot ar pašvaldības vadību un apvienību pārvalžu vadītājiem,  sadzirdēju, ka ļoti aktuāls ir Bauskas apvedceļa jautājums. Par šo runāju ar satiksmes ministru gan pirms došanās uz Bauskas novadu, gan runāšu arī pēc šīs vizītes. Vizītes laikā saņēmu jautājumus par valsts drošību – iekšējo un ārējo. Šis ir trauksmains laiks. Mēs esam NATO, bet mums būs vajadzīgs vairāk naudas un būs jāpieņem sarežģīti lēmumi,” sacīja Valsts prezidents.

Iedzīvotāji uzdeva jautājumus par atbalstu mazajiem uzņēmējiem, par autoceļiem, skolu reformu, demogrāfiju, drošību un izglītības standartiem, kā arī izteica pateicību Valsts prezidentam par iesaistīšanos Ukrainas jautājumos.

‘’Ir noderīgi izkāpt ārā no tā nosacītā Rīgas burbuļa un daudzajām virtuālajām problēmām. Vienmēr ir prieks satikt ļoti spēcīgus, enerģiskus cilvēkus, kas ir tuvu pie zemes labā nozīmē; kuri nesadomā kaut kādas gudras problēmas, bet tās risina. Arī jūs esat trešajā gadā kopš administratīvi teritoriālās reformas, ir daudz jautājumu, uz kuriem vēl nav sniegtas atbildes. Bet es šeit redzu ļoti gaišus un spējīgus cilvēkus,’’ rezumējot Bauskas novadā redzēto, sacīja E. Rinkēvičs. ‘’Man patika, ka novada vadība neslēpa tās daudzās lietas, kas satrauc. Svarīgi, ka mēs visi mēģinām apvienoties un tās lietas risināt, nevis kašķēties un mēģināt to deķīti paraut uz savu pusi. Dažreiz tā ir lielākā problēma – mūsu nespēja saliedēties un problēmas risināt, tā vietā, lai vienreiz apsēstos pie galda, vienotos par risinājumu un to arī konsekventi izdarītu,’’ atzina prezidents.