info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti

RACA biedri pauž bažas par jaunā Nacionālā attīstības plāna projektu

Biedrības “Reģionālo attīstības centru apvienība” kopsapulcē 8. janvārī RACA biedri iepazinās ar jaunā Nacionālās attīstības plāna 2020 – 2027 gadam projektu, ko prezentēja Pārresoru koordinācijas centra vadītāja vietnieks un Attīstības uzraudzības un novērtēšanas nodaļas vadītājs Vladislavs Vesperis.

 Viņš informēja, ka šobrīd ir tapis jaunā NAP kodols – iespējamie lielie mērķi, fundamentālie uzstādījumi, pagaidām bez konkrētiem projektiem un skaitļiem.

Jaunajam NAP ir izvirzīti sekojoši pamatuzstādījumi: atbildīga finanšu politika; inovācijas; digitālā ekonomika; līdzsvarota attīstība, balstoties uz 9+21 modeli; nevienlīdzības mazināšana; sabiedrības uzticēšanās. Par NAP galveno mērķi ir ir izvirzīta stabila izaugsme un un dzīves kvalitātes pieaugums ikvienam.

No tā izriet sekojoši darbības pamatvirzieni:

1. Tautas ataudze un dzīvildze;

2. Zināšanas un prasmes;

3. Pozitīva dzīvesvide;

4. Kultūra, sports un atpūta;

5. Valstiskums un pilsoniskā apziņa.

Līdz 1. jūnijam ir paredzēta NAP galīgās redakcijas iesniegšana Ministru kabinetā, bet Saeimā to varētu apstiprināt jau līdz vasaras brīvdienām, informēja V. Vesperis.

RACA valdes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis norādīja uz būtisku trūkumu jaunajā NAP projektā, – tajā ir grūti ieraudzīt pārmantojamību no spēkā esošā NAP plāna mērķiem, kas attiecas uz uzņēmējdarbības attīstību un darba vietu radīšanu reģionos. Viņš pauda, ka saprātīgi būtu papildināt NAPN prioritāšu sarakstu ar teritoriālās attīstības veicināšanu un tautsaimniecības izaugsmi kopumā, kā to paredz arī Eiropas Komisijas izstrādātais Eiropas Savienības daudzgadu budžeta projekts.

RACA biedru pārstāvji kopumā atzina, ka nav pieļaujama teritoriālās dimensijas atlikšana uz NAP pēdējo versiju ar ko konkrētiem projektiem un skaitļiem – tas varētu būtiski apdraudēt Latvijas reģionālo attīstību. Tādēļ viņi vienojās, ka ir jāapkopo RACA pašvaldību viedokļi – kam noteikti ir jābūt jaunajā NAP – un to jāiesniedz atbildīgajām institūcijām, kā arī Latvijas Pašvaldību savienībai.

RACA kopsapulcē vienbalsīgi tika apstiprināts arī biedrības 2019. gada budžeta projekts. Kā ziņoja RACA izpilddirektors Udis Vītoliņš, jaunajā budžetā visas pozīcijas principā nemainās attiecībā pret 2018. gadu. Vienīgais izņēmums ir ieņēmumi un izdevumi par datu aizsardzības speciālista pakalpojuma piedāvāšanu RACA biedriem. Šobrīd ir 9 pašvaldības, kurām RACA centralizēti sniedz šo pakalpojumu.

V.A. Krauklis arī informēja, ka tūliņ pēc jaunās valdības apstiprināšanas ir plānots uzrunāt valdības veidotāju Krišjāni Kariņu, kā arī jauno vides un reģionālās attīstības ministru un uzaicināt viņus uz sarunu ar RACA biedriem.