info@raca.lv
+371 297 898 19 | +371 2038 48 44 | en_GB

Aktualitātes

Jaunumi, notikumi, projekti
ventspils vētru muzejs

Ministre Inga Bērziņa satiek deputātus un uzņēmīgus iedzīvotājus

Reģionālajā vizītē Ventspils novadu apmeklēja Viedās administrācijas un reģionālās attīstības (VARAM) ministre Inga Bērziņa. Viņa, pārrunājot aktuālos jautājumus, tikās ar pašvaldības pārstāvjiem, apskatīja vairākus objektus un uzklausīja viedā ciema un uzņēmēju teikto.

Jūrkalnes tautas namā ministri sagaidīja novada domes deputāti. Domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks raksturoja novadu, pieskaroties arī budžeta pozīciju sadalījumam, uzņēmējdarbībai, īpašumu apsaimniekošanai, īstenotajiem projektiem, pieminot arī VARAM administrētās programmas zivju ceļa izbūvi Rīvas upē. Savukārt domes priekšsēdētāja vietnieks Andis Zariņš runāja par aktuālajiem dabas aizsardzības jautājumiem pašvaldības teritorijā. Tas sakāms arī par vēja parka būvniecību, vēršot uzmanību, ka dažkārt vēja parku attīstītāji sāk darbu, nesaņēmuši nepieciešamās atļaujas. Dabas aizsardzība bieži vien ir domstarpību aspekts, par kuru runājot jāpiemin Dabas aizsardzības pārvaldes nesaskaņotās būvniecības ieceres un šīs institūcijas atšķirīgā pieeja un prakse dabas aizsardzības regulējošo normatīvo aktu piemērošanā.

Uzklausījusi runātāju teikto, Inga Bērziņa atklāja, ka ir liela ceļotāja un Irbes tiltu Tārgles pagastā apmeklējusi jau trīs reizes, vienmēr tur sastopot diezgan daudz cilvēku. Pēc tam viņa atgādināja, ka valdībā notiek nākamā gada budžeta veidošana, un jau tagad ir skaidrs, ka daudzās nozarēs būs samazinājums, bet nodokļu reforma iedzīvotājiem būšot labvēlīga. Ministrei šķiet būtiski, lai pašvaldības finanšu ziņā nebūtu zaudētājas un lai tās arī turpmāk izmantotu Eiropas Savienības fondu finansējumu. Komentējot aktuālo vēja parku būvniecības jautājumu, Inga Bērziņa uzskata, ka vispirms jādomā par šo objektu celtniecību uz sauszemes, tikai pēc tam plānojot turbīnu novietošanu jūrā. Viņa ierunājas arī par to, ko tad, ja apkārtnē tiek uzbūvēts vēja parks, saņem vietēja kopiena. Tai ir svarīgi to zināt, lai varētu izteikt savu viedokli par vai pret projekta ieviešanu. Deputāte Dace Vašuka teica, ka būtiski būtu saprast arī to, kas šādā gadījumā saprotams ar jēdzienu “vietējā kopiena”. Proti, vai labums tiks konkrētam pagastam vai arī blakus esošajām teritorijām. Viņa pievērsa uzmanību faktam, ka vēja parka darbība Tārgalē ietekmē putnu dzīvību, mazsvarīgs nav arī mirgošanas efekts. Dace Vašuka, turpinot savas pārdomas, runāja par politiskās varas nošķiršanu no izpildvaras, ar to domājot to, ka pēdējā domes sēdē tika mainīts pašvaldības administrācijas nolikums, reformējot dažas nodaļas, pret ko iebilda domes izpilddirektors. Deputāte vaicāja ministrei, vai tādējādi nav pieņemts prettiesisks lēmums. Lai komentētu konkrēto gadījumu, sacīja Inga Bērziņa, jāredz dokumenti, vienlaikus norādot, ka domes kompetencē ir jebkuru jautājumu lemšana, jo tā ir iedzīvotāju ievēlēta pārstāvniecība.

Pa ceļam uz Viedo ciemu Anci, delegācija piestāja Popes muižā, bet pēc tam jau novērtēja Ances muižu, kur viesus sagaidīja tās pārvaldniece Līga Grīnberga un sabiedriskās organizācijas “Zigate” vadītāja Aira Kajaka. Izrādot savu saimniecību, ancenieces pastāstīja, ka pagastā ir ļoti izdarīga vietēja kopiena. Visi dodas cits citam palīgā un nedomā par savu labumu, bet par to, ko iegūs viss pagasts. “Zigate” kopš 2007. gada īstenojusi vairāk nekā 20 projektu, izmantojot arī projektu konkursos saņemto pašvaldības finansējumu. Aira Kajaka teica, ka laikam jau citiem jāprasa, kāpēc viņus piesaista Ance, bet dzirdēts, ka šajā vietā ir miers. Ir miers, tomēr, ja ančiņi ir nolēmuši paveikt kādu darbu, viņus dīda nemiera gariņš. Viedā ciema iedzīvotāji jau ir sakārtojuši un turpinās sakārtot atpūtas un apskates vietas, ir panākts, ka pagastā būs pakomāts, jo ančiņiem ir būtiska preču saņemšana un nosūtīšana. Aira Kajaka ieminējās arī pat to, ka vietējiem traucē dabas liegumā “Ances purvi un meži” noteiktie striktie ierobežojumi. Viņas viedoklim piekrita uzņēmuma “Daba laba” vadītājs Reinis Pižiks. Viņš ir par to, lai tiktu ievērota kārtība, bet bez absurdiem. Viņš kopā ar sievu Loretu jau 15 gadus Ancē piedāvā daudzveidīgus tūrisma pakalpojumus, katru viesi sagaidot ar smaidu un sirsnīgu joku. Reinis ir strādājis bankā Rīgā, kādā brīdī saprotot, ka vēlas atgriezties dzimtajā Ancē, atvedot šurp arī sievu, un nu jau ģimenē ir trīs bērni. Viņi aug tīrā un drošā vidē, kurā vecāki iznomā laivas, piedāvā doties safari izbraucienos, šaut ar loku un ieturēties “Meža” restorānā. Pižiki ir izveidojuši arī sociālo uzņēmumu, iekārtojot to bijušajā Ances pamatskolas ēkā un ziemā piedāvājot baudīt skaistus svētkus. Turpat arī citos gadalaikos var ballēties kāzās, dzimšanas dienās un citos godos.